Організація харчування
Харчування в Комунальному закладі освіти "Дошкільний навчальний заклад (ясла - садок) № 276" Дніпровської міської ради здійснюється на підстав наступної нормативної бази:
Закони України
Постанови Кабінету Міністрів України
- Постанова КМУ від 21.05.1992 №258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
- "Про реалізацію ст.28 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів"" (затверджено 26 липня 2006 р. №1023).
Спільні накази Міністерств України
- Наказ Міносвіти та МОЗ України № 298/227 від 17.04.2006р. «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах».
- Наказ Міносвіти та МОЗ України № 620/563 від 15.08.2006р. «Щодо невідкладних заходів харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах».
- Наказ Міносвіти та МОЗ України № 242/329 від 01.01.2005р. «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах».
Накази Міністерства освіти і науки України
Листи Міністерства освіти і науки України
- Лист МОН України № 1/9-452 від 25.06.2013 Про посилення контролю за організацією харчування дітей у дошкільних навчальних закладах
- Лист МОНМС України № 1/9-644 від 25.08.2011 Про новітні комп'ютерні технології при веденні документації по організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах
- Лист МОН України від 18.12.2008 №1/9-795 «Про вжиття заходів щодо запобігання харчових отруєнь».
- Лист МОН України від 23.05.2012 № 1/9-396 «Про здійснення контролю за організацією харчування дітей у дошкільних навчальних закладах»
- Лист МОН України від 13.04.2006р. № 1/9-228 "Про організацію харчування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування у загальноосвітніх навчальних закладах"
- Лист МОН України від 20.10.2011 р. N 1/12/5714 "Щодо виплат на харчування дітям-сиротам, які знаходяться під опікою".
Санітарні та будівельні правила і норми
- Державні санітарні правила і норми «Транспортування продовольчої продукції» від 31.08.2004р..
- ДСП 4.4.5.078-2001 «Мікробіологічні нормативи та методи контролю продукції громадського харчування».
- Державні санітарні правила і норми «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» ДСанПіН № 2.2.4-171-10.
- Державні санітарні правила і норми по устаткуванню, утриманню загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.5.008-01.
- Санітарні правила «Устройство и содержание дошкольных учреждений (детские ясли, детские сады, детские сады-ясли)» СП № 3231-85.
- ГОСТ 30523-97 «Услуги общественного питания. Общие требования».
- ГОСТ 30524-97 «Общественное питание. Требования к обслуживающему персоналу».
Зміни плати
за харчування дитини
в дошкільному навчальному закладі
з 01 січня 2015
З 01 січня 2015 року вступив у силу Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі Закон).
Пунктом 4 Закону внесені зміни до статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вилучено безкоштовне харчування дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, у комунальних дошкільних навчальних закладах та його відшкодування державою.
Пунктом 29 Закону внесені зміни до статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту, а саме:
"5. Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах".
Розмір плати за харчування дітей у ДНЗ установлюють за поданням закладів місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) власності та мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади з урахуванням матеріального стану сім’ї та режиму роботи закладу. Така норма передбачена п. 2.2 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.02 р. № 667 (далі – Порядок № 667).
Вартість харчування однієї дитини на день розраховує централізована бухгалтерія, відповідно до норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.04 р. № 1591, постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» та цін на продукти. Обчислюється даний показник шляхом множення вартості денної норми продуктів харчування в грамах (брутто) для однієї дитини (з урахуванням її віку та кратності харчування) на середню ціну, що діє у цій місцевості на момент складання кошторису.
Після подання таких розрахунків управлінням освіти і науки органи місцевого самоврядування визначають розмір батьківської плати та видають розпорядження (рішення) про встановлення вказаної плати.
Пунктом 2.9 Порядку № 667 визначено, що батьки сплачують лише за дні відвідування дитиною дошкільного навчального закладу. За дні, у які дитина не відвідувала навчальний заклад ( у разі хвороби, карантину, санаторного лікування, відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, у літній оздоровчий період тощо), плата з батьків не справляється.
Вартість харчування в ДНЗ:
Вартість харчування визначається з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах", а також загальний обсяг видатків на харчування відповідно до внесених змін до Закону України "Про дошкільну освіту" розраховано з урахуванням плати за харчування дітей, яку вносять батьки або особи, які їх замінюють, у розмірі 60% від вартості харчування в день становитиме:
- харчування дітей у групах раннього віку із розрахунку10 грн 70коп. на одну дитину в день;
- харчування дітей у дошкільних групах із розрахунку 16грн 97 коп на одну дитину в день.
Пільги на харчування
Від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах можуть бути звільнені цілком або частково окремі категорії осіб відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2.5 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернат них навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667 звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями тощо.
Пунктом 2.10 Порядку № 667 встановлено, що з осіб, які мають право на пільги, але не подали необхідних документів щодо звільнення від плати або зменшення розміру плати, плата справляється в повному обсязі, без урахування пільг.
У разі несплати батьками за харчування дитини упродовж двох місяців без поважних причин дитина може бути відрахована з навчального закладу, що передбачено пунктом 12 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003р. № 305 (із змінами). У такому разі адміністрація навчального закладу зобов’язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють, про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.
На підставі Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернат них навчальних закладах пільгами на харчування користуються наступні категорії дітей:
- діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування;
- діти із сімей, сукупний дохід в яких на кожного члена за попередній квартал не перевищив рівня прожиткового мінімуму;
- діти-інваліди;
- 50% від вартості діти із багатодітних сімей, у яких троє і більше дітей.
Для оформлення пільги на харчування необхідно надати наступні документи:
Діти з малозабезпечених сімей
- Довідка з Управління праці та соціального захисту населення (оригінал) - 1 шт. (поновлюється 1 раз у півроку)
- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.
- Довідка форма № 3 - 1 шт.
Діти-сироти (опікуни)
- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.
- Ксерокопія рішення суду про опікунство - 1 шт.
Діти з багатодітних сімей (троє і більше дітей віком до 18 років) (оплата за харчування 50 %)
- Ксерокопія свідоцтв про народження всіх дітей - по 1 шт.
- Ксерокопія посвідчення багатодітної сім'ї - 1 шт.
- Довідка форма № 3 - 1 шт.
Діти, батьки яких є учасниками АТО звільняються від сплати за харчування на 100 %
Ксерокопія свідоцтва про народження дитини
Довідка про безпосередню участь в АТО
Ксерокопія посвідчення учасника АТО
Довідка з місця проживання просклад сім'ї
Для одиноких матерів пільги Законом не передбачені.
Документи подаються при зарахуванні дитини в дитячий садок або на момент встановлення пільг. Пільга встановлюється з моменту подачі всіх документів.
Питання щодо плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах регламентовано:
- статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. №2628-ІІІ (із змінами);
- статтею 30 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( зі змінами)
- постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002р. № 1243 (із змінами);
- Порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667.
Примірне двотижневе меню по КЗО "Дошкільний навчальний заклад(ясла-садок)№276" ДМР
I тиждень
ПОНЕДІЛОК
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Капуста тушкована Каша вівсяна з вершковим маслом Хліб пшеничний з вершковим маслом та твердим сиром Чай | 100 60 30\4\8
150 | 120 80 40\9\12
200 |
Обід | Суп гороховий з вершковим маслом Огірок консервований Ковбаса відварена Картопля тушкована Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів
| 200 20 40 110 25\20 150 | 250 35 50 150 40\40 200 |
Підвечірок | Сирники зі сметанним соусом Какао на молоці | 70\10 150 | 90\15 200 |
ВІВТОРОК
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Помідор консервований Ковбаса відварна Ріжки з вершковим маслом Хліб пшеничний з вершковим маслом Кава на молоці | 25 40 80 30\4 150 | 35 50 100 40\8 200 |
Обід | Борщ буряковий з вершковим маслом , з яйцем та сметаною Котлета куряча (м’ясна) Каша пшенична з вершковим маслом Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів
| 200
60 60 25\20 150 | 250
90 80 40\40 200 |
СЕРЕДА
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Молочна манна каша Хліб пшеничний з вершковим маслом Чай
| 200 30\4 150 | 250 40\10 200 |
Обід | Суп овочевий зі сметаною з вершковим маслом Ікра із буряка Риба жарена Картопля відварена з маслом вершковим Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів
| 200
40 45 110 25\20 150 | 250
60 90 160 40\40 200 |
Підвечірок | Булочка домашня Какао на молоці
| 60 150 | 90 200 |
ЧЕТВЕР
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Огірок консервований Риба тушкована з овочами Каша рисова з вершковим маслом Хліб з вершковим маслом Чай на молоці | 25 60 80 30\4 150 | 35 90 100 40\9 200 |
Обід | Борщ зі сметаною з вершковим маслом Ікра кабачкова Оладки з печінки Відварені макаронні вироби з вершковим маслом Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів | 200 40 50
60 25\20 150 | 250 60 75
100 40\40 200 |
Підвечірок | Манний пудинг з повидлом Печиво Молоко кип’ячене | 80\15 1 шт. 150 | 100\20 2 шт. 200 |
П’ЯТНИЦЯ
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Молочна гречана каша з вершковим маслом Хліб з вершковим маслом та твердим сиром Чай
| 200 30\4\7 150 | 250 40\10\13 200 |
Обід | Суп-розсольник зі сметаною з вершковим маслом Овочеве рагу Гуляш курячий в томатному соусі Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів
| 200
110 40\10 25\20 150 | 250
160 60\15 40\40 200 |
Підвечірок | Пиріжок з повидлом Сік фруктовий
| 75 150
| 90 200
|
II тиждень
ПОНЕДІЛОК
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Ікра кабачкова Каша пшенична з вершковим маслом Хліб пшеничний з вершковим маслом та твердим сиром Чай
| 40 80 30\4\8
150 | 60 100 40\9\13
200 |
Обід | Капусняк з вершковим маслом та зі сметаною Ікра із буряка Сосиска відварена Каша гречана з вершковим маслом Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів
| 200
40 1шт 60 25\20 150 | 250
80 1шт 80 40\40 200 |
Підвечірок | Ліниві вареники зі сметанним соусом Какао на молоці
| 80\15 150 | 110\20 200 |
ВІВТОРОК
Час їжі | Назва страви | Вихідстрав | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Сирно - манна запіканка зі сметанним соусом Хліб пшеничний з вершковим маслом Кава на молоці
| 100\10
30\4 150 | 140\15
40\10 200 |
Обід | Борщ з вершковим маслом та зі сметаною Помідор консервований Сосиска відварна Макаронні вироби відварені з вершковим маслом Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів
| 200 25 1шт 60
25\20 150 | 250 35 1шт 90
40\40 200 |
Підвечірок | Молочна рисова каша Вафлі Чай | 200 1шт 150 | 250 1шт 200
|
СЕРЕДА
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Капуста тушкована Сосиска відварена Каша вівсяна з вершковим маслом Хліб пшеничний з вершковим маслом Какао на молоці
| 70 1 шт. 60 30\4 150 | 100 1 шт. 80 40\9 200 |
Обід | Суп картопляний з пшоном на рибному бульйоні з вершковим маслом Огірок консервований Котлета рибна Картопля відварна з вершковим маслом Хліб пшеничний, житній Компот з сухофруктів
| 200
25 40 110 25\20 150 | 250
35 70 160 40\40 200 |
Підвечірок | Фрукти свіжі Булочка домашня Чай на молоці
| 1 шт. 65 150 | 1 шт. 75 200 |
ЧЕТВЕР
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Помідор консервований Риба тушкована з овочами Картопля відварена з вершковим маслом Хліб пшеничний з вершковим маслом Кава на молоці
| 20 60 110 30\10 150 | 30 90 160 40\9 200 |
Обід | Борщ зі сметаною з вершковим маслом Ікра із буряка Тюфтелька м’ясна Каша ячна з вершковим маслом Хліб пшеничний, житній Компот із сухофруктів
| 200 40 50 60 25\20 150 | 250 70 70 80 40\40 200 |
Підвечірок | Оладки з повидлом Молоко кип’ячене
| 60\10 150
| 90\15 200 |
П’ЯТНИЦЯ
Час їжі | Назва страви | Вихід страв | |
ясла | сад | ||
Сніданок | Молочна манна каша з вершковим маслом Хліб з вершковим маслом та твердим сиром Чай
| 200 25 30\4\7
150 | 250 35 40\10\12
200 |
Обід | Суп з галушками на курячому бульйоні з вершковим маслом Огірок консервований Беф-строганов із курячого м’яса Каша перлова з вершковим маслом Хліб житній Компот із сухофруктів
| 200\15
25 40\10 60 20 150 | 250\25
35 60\15 90 40 200 |
Підвечірок | Фрукти свіжі Овочеве рагу Хліб пшеничний Чай
| 1шт 110 25 150 | 1шт 150 40 200 |
Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Режим харчування дітей в дошкільному навчальному закладі №276 відповідає режиму роботи закладу та вікових груп і затверджений завідувачем. Графік видачі їжі затверджується завідувачем закладу.
Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю.
Згідно норм на харчоблоці знаходяться всі необхідні миючі, дезінфікуючі засоби та методичні рекомендації по їх застосуванню, розроблені на основі «Регламенту із застосування дезінфікуючих засобів». Санітарно-гігієнічний стан харчоблоку та допоміжних приміщень відповідає вимогам «Санітарних правил» та охорони праці.
Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є: енергетична цінність раціонів відповідає енерговитратам дітей, збалансованість та максимальна різноманітність раціону, технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність, забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).
В ДНЗ ведеться систематична і планомірна робота, зокрема: організовано безпечне і якісне харчування дітей (замовлення і прийняття безпечних і якісних продуктів харчування, продовольчої сировини у необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології приготування страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку); харчування здійснюється згідно з двотижневим меню; щодня на кожний наступний день відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складаємо меню-розклад окремо для двох вікових груп – дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 років відповідно до затверджених норм харчування; кожного дня за 30 хв. до роздачі їжі медичний працівник оцінює якість її приготування, в його присутності кухар відбирає добові проби в чистий посуд з кришкою в об’ємі порції для дітей молодшої групи. Проби зберігаються протягом доби в холодильнику до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня і є показником якості роботи кухарів.
В ДНЗ здійснюється щоденний контроль за організацією харчуванням дітей медсестрою і завідувачем ДНЗ. Результати фіксуються в «Діловому щоденнику контролю» і в журналі контролю за організацією харчування. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників.
Кожного дня, старшою медичною сестрою закладу ведеться огляд працівників харчоблоку на гнійничкові захворювання, який фіксується в журналі здоров’я працівників харчоблоку. Систематично контролюється проходження працівниками харчоблоку медичних оглядів, відповідно до чинного законодавства.
Об’єм та частота завозу продуктів харчування та продовольчої сировини регулюються в залежності від терміну їх реалізації та кількості дітей і завозяться в заклад на протязі дня. Медичною службою закладу здійснюється постійний контроль за постачанням продуктів харчування. Продукти харчування надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення.
Термін реалізації визначається підприємством, постачальником, тому продукти харчування з обмеженим терміном реалізації (молоко, кисломолочні продукти, м'ясо, ковбаса, риба, тощо) реєструється в журналі «Журнал бракеражу сирих продуктів», де обов’язково фіксуються дати та час останнього терміну реалізації.
Завгосп та старша медсестра ведуть суворий облік продуктів харчування, який фіксується у «Книзі складського обліку», де вказується дата їх надходження, постачальник тощо. Комірник дотримується термінів реалізації продуктів, планує своєчасне забезпечення основними продуктами харчування на два дні, здійснює їх видачу на харчоблок згідно меню.
Безпека і якість продуктів харчування та продовольчої сировини залежить від умов їх зберігання, у тому числі від температури, вологості. Комора на харчоблоці, де зберігаються продукти харчування, мають достатню вентиляцію, суха та з природнім освітленням. Стан овочів при зберіганні контролюється 1-2 рази на тиждень.
Для контролю за виконанням затвердженого набору продуктів медсестра веде «Журнал обліку виконання норм харчування». На підставі даних цього журналу кожні 10 днів проводиться аналіз якості харчування, а при необхідності – його корекція. При невиконанні норм харчування з метою подальшої корекції харчування проводиться розрахунок основних інгредієнтів їжі у раціонах харчування дітей відповідно до таблиць хімічного складу та енергетичної цінності деяких продуктів харчування.
Старша медична сестра закладу контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.
Кухар закладу відповідає за високоякісне і своєчасне приготування їжі та дотримання технологічних вимог: кулінарна обробка продуктів повинна максимально зберігати харчову цінність, сприяти засвоєнню їжі, надавати їй приємного зовнішнього вигляду, смаку і запаху. Мікробне забруднення продуктів, що виникає при їх первинній обробці, ліквідується наступною термічною обробкою.
Особлива увага в технології приготування приділяється приготуванню їжі для дітей ясельного віку (тушкування та додаткова обробка страв). Висока температура сприяє знищенню мікроорганізмів та забезпеченню бактеріологічної безпеки готових страв. Включення до асортименту нових продуктів та страв проводиться тільки за умови отримання позитивного висновку МОЗ України.
Вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточкахі ДНЗ.
Для отримання інформації батьками про харчування дітей в закладі, в інформаційних куточках груп та харчоблоку, щодня розміщується меню.